Ježek bělobřichý
Atelerix Albiventris, Atelerix Algirus
Zvíře: | savci (mammalia) |
Čeleď: | ježkovití (Erinaceidae) |
Řád: | hmyzožravci (insectivora) |
Země původu: | Od Senegalu až po Súdán a Zambii |
Areál rozšíření a biotop:
Suché oblasti subsaharské Afriky. Obývá především savany a řídké opadavé lesy v nižších polohách, pouštím se vyhýbá.
Popis druhu: Bodliny zvířat původní formy mají základní barvu středně hnědou střídanou světlejšími pásky. Spodní část těla a boky jsou špinavě bílé (odtud název "bělobřichý"), na obličeji se nachází tmavší, obvykle hnědá maska začínající u čenichu a tlamy a končící u očí zvířete. Externity (uši, tlapky) bývají taktéž tmavě zbarveny. V současnosti je tento druh již značně "domestikován" a byla vyšlechtěna celá řada barevných variet, např: albinotická, krémová, s bílými skvrnami (tobiano, overo) apod. U tohoto druhu ježků jsou samice mírně větší nežli samci, samci mívají ale širší hlavu. Přirozená hmotnost zvířat se pohybuje mezi 250-500g, v lidské péči ovšem bývá vzhledem k častému přetučnění zvířat i výrazně vyšší (700-800g).
Ježčí bodlina pod mikroskopem 20x zvětšená
200x zvětšená
Způsob života: Zemní hmyzožravec aktivující v nočních hodinách, žijící samotářským způsobem života. Obě pohlaví se setkávají pouze v období rozmnožování. To nastává obvykle ve vlhčí části roku. Tento druh nehibernuje.
Rozmnožování: Pokud je pár chován pohromadě, sameček samičku obvykle neustále "přemlouvá" strkáním čenichem a olizováním, samička se brání pískavými zvuky a ježením bodlin. Proto se nedoporučuje chovat samce a samice pohromadě. Připouští se k sobě jen na páření (to je 7-14 dní). Po narození by sameček mladé mohl sežrat. Gravidita je přibližně pět týdnů dlouhá, poté následuje porod v nočních nebo časných ranních hodinách předcházený zvýšenou aktivitou a nervozitou samice, která se snaží vybudovat hnízdo. Mláďata v počtu 2-10 ks (nejčastěji 2-4) se rodí s uzavřenými zvukovody i očima a jsou naprosto lysá. Bodliny se prořezávají několik hodin po porodu a zpočátku jsou bez pigmentace (tedy bílé), pigment se (kromě albínů) začíná objevovat několik dnů po porodu. Okolo 10tého dne života se vytváří první srst a začíná být nápadná "maska na obličeji. Mládata otevírají oči ve věku 18-24dnů. Ačkoliv mláďata přijímají pevnou potravu již ve věku 25-27 dní, laktace trvá 5-6 týdnů. Po této době mohou být mláďata odstavena. Ačkoliv v přírodních podmínkách mívá samička pouze 1-2 vrhy ročně, v lidské péči může mít i 3-4 během roku. To ovšem není dobré pro kondici samičky, časté vrhy ji velmi vyčerpávají, proto by neměla mít více než 2 vrhy ročně. Taktéž bezprostředně po odstavení mláďat nepřidáváme samce hned k samici, protože ji bude obtěžovat neustálými pokusy o kopulaci.
Připouštění u nás doma: Absces- udělal sameček mojí samičce (samička odmítala samečka půl roku. Po třetím pokusu neúspěšného připuštění, jsem je nechala měsíc u sebe. Samička na něj byla stále nevrlejší a samečkovi po čase docházela trpělivost a dopadlo to takto). Léčila jsem ředěnou Betadinou s vodou a mazala Hema Gelem. Proto s osobní zkušenosti nedoporučuji chovat ježky v páru!(foto rány ve fotogalerii-ježci-Sofinka)
Pozn: Tento druh ježka je velmi oblíben pro svou poměrně mírnou povahu a celkem snadný chov. Není kousavý, snadno zkrotne a uvykne si na braní do ruky, kdy se nebrání ježením bodlin. Chci ale upozornit na fakt, že to rozhodně není zvíře vhodné jako "pet" pro menší děti, které mají tendence neustále zvířata rušit a brát do rukou, zejména během dne, kdy ježci potřebují spát. Ježci za takovýchto okolností strádají a často předčasně uhynou vinou stresu. Také, ačkoliv na internetu koluje řada videí, kdy majitelé své ježky podrobují naprosto nesmyslným procedurám, již za hranicí týrání zvířete, by se majitel měl zamyslet, jestli jeho počínání je dětinskou hrou pro jeho zábavu, nebo jestli koná ve jménu dobra zvířete. Např. jakékoliv koupání ježků. Ježci jsou zvířata ze suchých oblastí a ve své domovině se skoro nesetkají s volnou vodou. Jakékoliv máchání ve vodě je velmi stresující záležitostí, hraničící až s jejich týráním. Proto ježky bělobřiché nikdy nekoupejte !
(Zdroj: www.hedgehogcentral.com, www.wikipedie.org)
(Pozn. a překlad: Eva Němčanská, www.hedgehog-dream.webnode.cz)